Blog
Az esőruházatról kicsit bővebben...
2020.04.03 08:47
Eső elleni védekezés típusai és apró részletei
A vízálló kabát, vízálló nadrág típusai
1. Lélegző és vízhatlan (BR/WP) ruházat
Waterproof (WP) és Breathable (BR), melyek jelentése: vízálló és lélegző
Az ilyen tulajdonsággal rendelkező anyagok ellenállnak az állandó csapadéknak, ezzel egyidőben lehetővé teszik az izzadság elpárologtatását. Ezért is annyira közkedvelt a mozgást, túrázást kedvelők körében. Ezen felül, mivel széles felhasználási körben alkalmazhatóak, ezért a munkaruha kategóriában is nagy jelentőséggel bírnak. Ezen anyagok felhasználásával készült munkaruhák, bizonyos munkakörökben szinte elengedhetetlenek. A munkavédelemben sokszor alkalmazzák ezt a technológiát a jól láthatósági tulajdonságokkal rendelkező munkaruhákkal. Az ilyen típusú munkaruhák a legkorszerűbb anyagok és gyártási folyamatokkal készülnek.
Ahol egy külön esővédő külső réteggel látják el a munkaruhát, ott külön megadják az anyag lélegzőképességének maximális értékét is. Ezeket az anyagokat nevezzük hardshell anyagnak is.
Kiknek ajánljuk?
Elsősorban azoknak, akiknek a munkájukból adódóan sokat kell a szabadban dolgozniuk és szükségük van egy vízálló kabát és vízálló nadrág védelmére.
Számos termékünket ezen felül olyanoknak is ajánljuk, akik szeretnek a szabadban kirándulni, sportolni. Kerékpárosoknak, túrázóknak, terepfutóknak, hegymászóknak. Hála a sokoldalú felhasználási lehetőségnek, nem csak a munkahelyeken használhatjuk ki ezeknek a termékeknek az előnyeit.
2. Vízálló-lélegző ruházat egy másik típusa
Ezeket a ruhákat olyan időjárási körülményekhez tervezték, amikor hűvös, ködös az idő, az esőzés kismértékű. Ezen kívül aktív sporttevékenységet végzőknek, akik szívesen mozognak a szabadban. Az ilyen típusú ruházat késlelteti a beázást, azonban teljes mértékben nem tudják az megakadályozni. Ebbe a kategóriába tartozik a softshell anyag is, mely rugalmas, kopásálló tulajdonsága mellett a légáteresztő képessége is rendkívüli. Erről egy korábbi cikkünkben itt olvashat. Ide tartoznak még azok ruházatok is, melyek anyagukban nem vízállóak, de egy vízlepergető réteggel bevonták őket. A hosszabb élettartam érdekében érdemes ezeket időnként impregnálószerekkel kezelni.
Kinek ajánljuk?
Olyan munkavállalóknak, akik munkaidejük nagy részét nem a szabadban töltik. Akiknek szükségük van, hogy ruhájuk rugalmas és kopásálló legyen. Ezen kívül itt is megemlíthetjük, hogy munka világán kívül a kinti szabadidős tevékenység kedvelőinek is előszeretettel ajánljuk. Kerékpárosoknak, hegymászóknak, túrázóknak, tavaszi időjárás mellett akár síelőknek, snowboardosoknak.
Előnyök és hátrányok
Előnyei:
- kedvezőbb árfekvésűek, mint a hardshell anyagúak
- könnyebbek
- kitűnő légáteresztő képességűek
Hátrányai:
- többnyire nincs rajtuk kapucni
- a varratok nincsenek hegesztve és megerősítve
- hevesebb esőzésnél az anyag megszívhatja magát
3. Kombinált esőruházat
A softshell anyag mellett vízhatlan-lélegző réteggel látják el őket, így lélegző képességük nem marad el a fentebb említett hardshell-től. Rugalmas a softshell textília miatt, ezért ez nagy előnyt a szabad mozgás megőrzésében.
Teljesen vízhatlan és nem lélegző eső elleni ruházatok
Ezen ruhák anyagának felületén az víz nem tud behatolni, az izzadság pedig nem tud elpárologni. Minimális testmozgás, vagy inkább vihar vészhelyzetre ajánlottak. Próbáljunk meg nagyobb méretűt választani, hogy a testünk által termelt plusz hőt valahogy le tudjuk adni. Gyakran belemelegszünk, mivel nem tudjuk az izzadságot elpárologtatni, viszont cserébe ezek soha nem áznak át.
Kinek ajánljuk?
Akiknek vészhelyzetben szükségük van egy gyors megoldásra, hogy ne ázzanak el. Ezen kívül horgászoknak, természetjáróknak, madármegfigyelőknek vagy akár sportszurkolóknak. Közös ezekben, hogy csak eseti megoldásként ajánlott viselniük.